داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 790
«مردخاي وانونو» را بشناسیم!
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۳۹
 
«مردخاي وانونو» تكنسين هسته‌اي نيروگاه اتمي ديمونا فردي است كه در سال ۱۹۸۶در مصاحبه با هفته‌نامه ساندي‌تايمز اطلاعات و تصاويري محرمانه از نيروگاه ديمونا و كلاهك‌هاي اتمي اسرائيل در اختيار اين نشريه انگليسي قرار داد.
به گزارش فارس، مردخاي وانونو يك يهودي مراكشي‌تبار بود كه در سال ۱۹۵۴ ميلادي در مراكش متولد شد و در سال ۱۹۶۳ همراه با خانواده خود به اسرائيل مهاجرت كرد. در سال ۱۹۷۱به ارتش اسرائيل پيوست، از دانشگاه بن گوريون فارغ‌التحصيل شد و سپس به استخدام در نيروگاه ديمونا درآمد. 

اين تكنسين هسته‌اي نيروگاه اتمي ديمونا پس از خروج از اسرائيل، در سال ۱۹۸۵ به يك گروه مسيحي مخالف جنگ‌افزارهاي هسته‌اي در استراليا پيوست و همزمان تغيير دين داد و به مسيحيت گرويد. 

وي در سال ۱۹۸۶ در مصاحبه با هفته‌نامه ساندي‌تايمز اطلاعات و تصاويري محرمانه از اين نيروگاه و كلاهك‌هاي اتمي اسرائيل را در اختيار اين نشريه انگليسي قرار داد. 

در ۵ اكتبر ۱۹۸۶ روزنامه ساندي تايمز در سرخط اصلي خبر خود آورد «رازهاي فعاليتهاي هسته‌اي اسراييل فاش شد» اين گزارش تكان دهنده شامل مصاحبه اين روزنامه با وانونو بود كه وي به همراه اطلاعات ارائه شده ۶۰ عكس هم ارائه و عنوان كرد كه اسراييل به سرعت در حال ساخت سلاحهاي هسته‌اي است. 

وي به طور مشخص اعلام كرد كه اسراييل داراي ۲۰۰ بمب تقويت شده، بمبهاي نوتروني و كلاهكهاي قابل حمل توسط اف ۱۶ است. وي در عكسهايش از اين بمبها هم مستنداتي ارائه كرده بود. 

تا قبل از انتشار گزارش هفته نامه ساندي تايمز، اطلاعات موثقي در مورد فعاليت‌هاي اسرائيل در زمينه توليد تسليحات هسته‌اي در دست نبود؛ هر چند اكثر كارشناسان معتقد بودند كه اين كشور مقاديري كلاهك اتمي در اختيار دارد. 

پس از آن موساد تصميم به دستگيري وي گرفت، اما از آنجا كه مردخاي وانونو از اسرائيل خارج و در خاك پادشاهي متحده اقامت گزيده ‌بود و موساد بنابر قراردادهاي امنيتي كه با سازمان اطلاعات و امنيت خارجي انگليس داشت، نمي‌خواست در خاك اين كشور دست به آدم‌ربايي بزند، از اينرو، مقامات موساد تصميم گرفتند تا با كمك عوامل انساني وي را ترغيب كنند تا اين كشور را به خواسته خود ترك و به كشور ايتاليا سفر كند. 

پس از آن يك مامور اطلاعاتي زن عضو موساد با نام عملياتي «سيندي»، ماموريت يافت تا به عنوان يك «توريست آمريكايي» و به صورت ظاهراً «اتفاقي» با وي آشنا شود و پس از طرح دوستي، وانونو را متقاعد كرد تا يا يكديگر، براي تعطيلات آخر هفته به شهر رم در كشور ايتاليا سفر كنند، ساعاتي پس از ورود به رم، كماندوهاي موساد وي را دستگير و طي عملياتي به اسرائيل منتقل كردند. پس از بازگردانيدن به اسرائيل، وي در دادگاهي، به اتهام جاسوسي و خيانت به كشور و به علت «افشاي اسرار هسته‌اي كشور» به مدت ۱۸ سال زنداني شد. 

وانونو پس از آزادي در تاريخ ۲۱ آوريل ۲۰۰۴ ميلادي، اجازه خروج از اسرائيل و مصاحبه با خارجي‌ها را نداشت. او همچنين در دادگاهي در اسرائيل به سرپيچي از از الزامات آزادي‌اش (مصاحبه با خارجي‌ها) به شش ماه حبس تعزيري نيز محكوم شد.
وي پس از آزادي سوگند خورد به مبارزه‌اش عليه تسليحات هسته‌اي اسرائيل ادامه دهد.