Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4976
۲۵ نظر
مالک این قصر در شمال تهران کیست؟
سه شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۱
 
در هر حال اگر چشمتان به این قصر افتاد، فقط محو تماشای معماری، ستون‌ها یا طاووس‌ها نشوید، بلکه حتماً به آیه‌ی مبارکه‌ی «و ان یکاد» نیز نظری بیاندازید تا مالک زحمت‌کش که لابد پول آن را با زور بازو و عرق جبین درآورده است چشم نخورد.
iranpn.comنوشت: شاید هر مخاطبی با دیدن عکس‌های این قصر زیبا ابتدا گمان کند که لابد قصری قدیمی در رم، مادرید، پاریس یا لندن است؟ قصری متعلق به «سر»ها، «کنت‌»ها، «سزار»ها ... و یا سرمایه‌داران کلان دهه‌های گذشته. اما این گمان کاملاً خطاست. این قصر نه قدیمی است و نه در خارج از کشور قرار دارد. بلکه قصری نوساز در یکی از خیابان‌ها تهران است. 


\"\"

در پی تهیه‌ی گزارشی در سطح شهر تهران بود که ناگهان از مقابل این قصر عبور کرده و چشمانش خیره می‌ماند. ما بقیه‌ی ماجرا را به نقل از خودش بخوانیم:

محل سکونت من نیز در شمال شهر تهران است. البته نه در محله‌های گران نیاوران، دزاشیب یا فرمانیه، بلکه در بلندی‌های اطراف «امامزاده قاسم – ع». کوچه‌های باریک، آپارتمان‌های بلند با زیربنایی اندک و برخوردار از ده‌ها واحد غیر مسکونی و پر مخاطره برای سکونت ما. 


\"\"

همین‌طور عرق‌ریزان به پیاده‌روها نگاه می‌کردم که ناگهان زیبایی یک پیاده‌روی اختصاصی نظرم را به خود جلب کرد. اما سرم را که بالا کردم، بهت‌زده شدم. البته نه فقط به خاطر دیدن یک قصر زیبا، بلکه به خاطر دیدن دو طاووس زنده که مانند دو مجسمه‌ یا بهتر بگویم دو سرباز زنده در دو طرف سر در این قصر ایستاده بودند.

\"\"
فوری از خودرو پیاده شدم. چرخش چشم کفاف نمی‌داد، لذا با حرکت سر به راست و چپ و بالا و پایین نمای بیرونی این قصر نظری انداختم. بهتم تشدید شد. با همین بهت فوری به طرف کیف دوربین رفتم تا چند عکس زیبا تهیه کنم، اما به ناگاه سایه‌ای بر سرم افتاد و همین‌طور که نشسته بودم، متوجه شدم که به جز چهار ستون قوی که در واقع پاهای دو محافظ قصر بودند، چیز دیگری نمی‌بینم.

از جسارت روحیه‌ی خبرنگاری استفاده کردم و خونسرد سری بالا کردم. قبل از این که چیزی بگویم، یکی از آنان با صدایی کاملاً محکم گفت: اجازه نداری عکس بگیری. پرسیدم چرا؟ گفت: چون اجازه داریم دوربینت را خرد کنیم. هر کس اقدام به عکس گرفتن از این قصر کند، دوربینش را خرد می‌کنیم!

حق بدهید که دیگر فرصت یا بهتر بگویم جرأت این نبود که بگویم: «بی‌خود می‌کنید، چنین قانونی نداریم». لذا تشکر کردم و بساط را پهن نکرده جمع کردم و به راه افتادم. اما عذاب وجدان ناراحتم می‌کرد. شاید هم گردن‌کلفتی نگهبانان مرا بر سر لج آورده بود. در هر حال علت هر چه بود نمی‌دانم، ولی تصمیم گرفتم حتماً از این قصر و طاووس‌هایش عکس‌برداری کنم و این کار را کردم. نمی‌دانم که این قصر متعلق به کیست؟ و خوشحال می‌شوم اگر بدانم.

البته مالک خودش هم می‌داند که قصر عجیب و قریبی ساخته است و طاووس‌ها نیز بر حس کنجکاوی بیننده می‌افزاید، لذا آیه‌ی «و ان یکاد» را باخطی خوش به صورت کچ کاری در زیر طاق حکاکی کرده است که یک موقع چشم نخورد.

اما، با دیدن این آیه، آن هم بر سر در قصری که به رغم زیبایی هیچ انطباقی با فرهنگ اسلام نداشت، مرا به یاد حکایتی قدیمی انداخت که به صورت خلاصه به شما عرض می‌کنم:

می‌گویند: روزی یکی از انبیای الهی در گذر خود به مردی پیر و فرتوت برخورد که برای خود جایگاهی در بالای درختی کهن‌سال ساخته بود و در آن به عبادت خدا مشغول بود. سر سخن را با او باز کرد و در نهایت پرسید: حالا چرا اینجا زندگی می‌کنی؟ گفت: جوان که بودم در عالم رؤیا به من خبر دادند که بیش از ۹۰۰ سال زندگی نخواهم کرد، لذا حیفم آمد که این عمر کوتاه را به جای عبادت، در راه ساختن خانه و کاشانه تلف کنم. آن نبی گفت: اما به من خبر رسیده که زمانی خواهد رسید که در آن مردمان بیش از ۸۰ یا ۹۰ سال عمر نمی‌کنند، اما برای خود قصرها و برج‌ها می‌سازند. او گفت: ای بابا، اگر عمر من ۹۰ سال بود که آن را با یک سجده سپری می‌کردم.

در هر حال اگر چشمتان به این قصر افتاد، فقط محو تماشای معماری، ستون‌ها یا طاووس‌ها نشوید، بلکه حتماً به آیه‌ی مبارکه‌ی «و ان یکاد» نیز نظری بیاندازید تا مالک زحمت‌کش که لابد پول آن را با زور بازو و عرق جبین درآورده است چشم نخورد. 


\"\"

علي
۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۱۰:۰۵:۵۷
خدا به شما فقط يه ذره عقل هم مي داد ديگه تموم بود
امین
۱۳۹۳-۰۷-۲۵ ۲۰:۵۳:۰۵
عزیزم دارندگی وبرازندگی دمش گرم
مجيد محمدي
۱۳۹۳-۰۷-۰۹ ۱۱:۰۱:۰۲
متاسفانه در نظام اسلامي چقدر فاصله طبقاتي يك به نون شب محتاج آن يكي نمودنه كه از پول زياد چه بايد بكند باز هم خدا را شاكر م كه تني سلام وعقلي كامل به من اطا كرده
در جواب جعفر
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۱:۰۹:۱۱
جعفر ! ترسم از اين است كه روزي در اين سايت داستان فاحشه بازي زن يا دختري نوشته شود و شما با وقاحت تمام (خريت تمام) بنويسيد : اي احمقها چه اشكالي داره كه تو روز روشن چند اجنبي با خواهر و مادرم مراوده داشته باشن ؟! مگه ارضاي ميل جنسي جرم است ؟!
مگه غريزه جنسي جرم است ؟!
البته از همه دوستان مومن عذرخواهي ميكنم دهان مباركم را به خاطر انسانهاي گمراهي مثل جعفر به كلمات شيطاني آلوده كردم .
جعفر !! يه خورده فكر كن
تو آدمي نه حيوان
۱۳۹۳-۰۱-۱۷ ۲۳:۱۴:۰۰
اقای جعفر پول داشتن جرم نیست ولی امروزه همه میدونن و این واقعیت رو درک کردن که ثروتهای هنگفت از خون مردم تو شیشه کردنو دریافت وامهای 4 درصد کارمزد پرداخت قسط از 5 سال دیگر و کلاه گذاشتن سر مردم خودتو روشنفکر جلوه نده چون کوته عقلیت اشکار یا خودتم یه ورایی تو همین دسته ای پول حلال هرگز سربه فلک نمیکشه
۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۲۳:۳۲:۵۹
شاید موزه بوده
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۱۹:۴۰:۰۹
بررسی شود این بیچاره سبد کالا گرفته یا نه .ممنون ازشما
مجید
۱۳۹۲-۱۰-۱۶ ۱۴:۳۵:۳۲
به نظر من نباید اینجور مسائل رو مطرح کرد،
اول اینکه: این نشانه حسودی ما آدمهاست که نمیتونیم به راحتی قبول کنیم که این واقعیت دنیاست که یکی ثروتمند باشه یا یکی فقیر
دوم اینکه: آیا دونستن اینکه این هم میهن این همه پول رو از کجا آورده راه گشای ما میشه اگه خودش درآورده مثل آقای عسگراولادی یا اگر خطایی کرده مثل شهرام جزایری
سوم اینکه: اینجور برخورداها مورد آذار و اذیت روحی ساکنین این جور ساختمانها میشه و باعث میشه به راحتی تمام سرمایه هاشون رو به جایی انتقال بدن که کسی با خونشون کاری نداشته باشه مثل امارات،ترکیه
بعد همین ماها میگیم چرا پولدارای ما تو کشورهای دیگه سرمایه گذاری میکنن!!!!!!!!
صوت المستضعفین
۱۳۹۲-۱۰-۱۵ ۱۴:۱۳:۳۳
گناهانی که فقط با کار تطهیر می شود!!!
http://mostazafin.tv/latest-video/video/1207_
برزین امیرمطلبی
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۰۰:۴۷:۵۷
اگر رفاه هست برای همه باید باشد واگر نیست برای هیچکس نباید باشد
مهسا
۱۳۹۲-۰۷-۱۵ ۱۷:۵۶:۵۱
من میدانم قصر کیست قصر محمد خاوریه فک میکنم رئیس بانک مرکزی بوده ی زمانی یه همچین قصری تو خارجم داره .این پولا خوردن نداره ولی
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۱۰:۵۹:۲۹
متاسفانه تا عدالت وعدل اسلامی اجرا نشود. بیت المال هم با مساوات بین امت تقسیم نمیشود . تا زمانی که نخواهیم اسلام عزیزدر همه ریشه های مملکت جاری باشد .وضع همین است واین حرفها حرف باقی میماند.
اباذر زمان
۱۳۹۲-۰۵-۰۷ ۱۰:۴۹:۰۹
سلام.اقای جعفرخان که احتمالا پدرت هم جزو مفسدین اقتصادیه شما لطف کن از حکم ودستور واین چیزا نگوخواستی بیا بشین بحث علمی کن هرچند لقمه حرام ها بحث علمی نمیکنند این قصرها حاصل خون شهدا وبدبختی تحصیل کردگانی مثه منه که باید ارزوی یه بستنی خوردنم به دلمون بمونه متحجرم خود احمقت هستی که هنوز سرمایه سالاری جاهلیت رو تحسین میکنی.مدیر سایتم مرد باشه ونظرمو بذاره.یاعلی
بهروز
۱۳۹۲-۰۵-۰۱ ۱۵:۳۲:۰۹
قرار نیست کسی نمایش اشرافیگری دهد
به قوا حضرت امیر المؤمنین هیچ کاخی بنا نگردد مگر با خوردن حق کوخ نشینی ... و دیگر هیچ
ايران
۱۳۹۱-۰۹-۱۷ ۱۲:۰۰:۰۲
درآمد كشور دردست قشر خاص جامعه قشر پايين با درآمد بخور نمير دارن زندگي ميكنند
۱۲