Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 88513
۹ نظر
درجلسه هفتگي انصار حزب الله مطرح شد:
گشت هاي موتوري حزب الله و ملاحظات پيش رو
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۲
 
اولين فايده امر به معروف و نهي از منکراينکه مسئولين درانجام وظيفه خود راحت‌تر و کم‌هزينه‌تر عمل مي‌کنند يعني بار مسئوليت کمتر مي‌شود. در نتيجه عدم امر به معروف و نهي از منکر است که مسئولين آمار مي‌دهند ۸۰۰ هزار فقط پرونده‌هاي دعواهاي خياباني در محاکم...
پایگاه خبری انصارحزب الله: روزيكم تيرماه ، اولين گروه هاي گشت هاي موتوري امر به معروف و نهي از منكر براي عمل به اين فريضه راهي خيابان هاي تهران شدند ، اين گروهها متشكل از اقشار مختلف مردمي بودند. از رئيس ستاد اجرائي انصارحزب الله گرفته تا فعالان فرهنگي ، اصحاب رسانه وحتي كسبه صنوف مختلف شهر تهران...
پارك ها ، مراكز خريد و معابر موجود در محدوده جغرافيايي تعيين شده به عنوان محل ماموريت ، نقاط توقف گشت هاي موتوري بود ، كه افراد مشخص طبق ضوابط تعيين شده در آن به وظيفه خود عمل نمودند.

اما از آنجا كه تداوم اجراي اين طرح از برنامه هاي انصار حزب الله است ، سخنراني جلسه هفتگي نهم تيرماه سال جاري به تبيين لزوم امر به معروف ميداني توسط برادر علی دواتگر کارشناس مسائل فرهنگی اختصاص يافت كه مشروح آن درادامه دراختيار مخاطبان قرار دارد:

يكي از واجبات ۱۰ گانه

امر به معروف و نهي از منکر يکي از ده مورد واجب ديني ماست. پس همان طور که نماز خواندن بر ما واجب است امر به معروف و نهي از منکر نيز واجب است. و البته همان طور که واجب است مسائل مربوط به نماز را ياد بگيريم؛ مسائل امر به معروف و نهي ازمنکر هم ياد بگيريم. ضمن اينکه اگر مسائل مربوط به نماز را نداينم؛‌موجب بطلان آن مي‌شود و در صورت بطلان نماز از آنجا که يک امر فردي بين ما و خداوند است و به اجتماع ربطي ندارد، اما اگر مسائل امر به معروف و نهي از منکر را ندانيم يک امر اجتماعي است و آنگاه پاي حق الناس به ميان مي‌آيد به همين دليل يک امر مهم است و اگر امر به معروف و نهي از منکر را بلد نباشيم، نبايد اصولا وارد اين حوزه شويم.

حضرت اباعبدالله الحسين(ع) در مورد امر به معروف و نهي از منکر مي‌فرمايد: « مگر نمي‌بينيد در جامعه به حق عمل نمي‌شود و باطل را نهي نمي‌کنند. در اين زمان انسان مومن مرگ را آرزو مي‌کند و مرگ در اين مسير جز سعادت نيست.» اين شعار ارباب ما حسين بن علي (ع) در امر به معروف و نهي از منکر است. دغدغه ايشان اين بود که در آن جامعه به حق عمل نمي‌شود و اصل اين است.

رسول اکرم(ص) در مورد امربه معروف و نهي از منکر مي‌فرمايد:«امربه معروف و نهي از منکر نکند مگر کسي که سه خصلت در او باشد. درامر به معروف و نهي از منکر خود مدارا کند، ميانه رو باشد و به آنچه امر به معروف و نهي از منکر کند دانا باشد.»

مراحل ۳گانه

امر به معروف مراحل سه‌گانه‌اي دارد که اولين آن اينکه انسان قلباْ از اينکه معصيت خدا شود ناراحت باشد و کار خلاف را درروح خود منکر بداند و از آن متنفر باشد.

يعني اگر امر خوبي را مشاهده کند به آن اقبال داشته باشد و از آن خوشش بيايد و آن را ترويج کند. به طور مثال اگر منزل حاج آقافلاني ده شب در ايام نيمه شعبان جشن است يا اگر پسر فلاني ازدواج کرد ويا دختر فلاني باحياست؛ آن را بگويد وخوشحال باشد.اين حداقل امر به معروف است. دومين مرحله امر به معروف اين است كه با زبان هشدار دهد و به خوبي‌ها سفارش کند اين از آن دسته مواردي است که راهکار دارد.

مرحله سوم هم اقدام عملي در جهت جلوگيري از منکر و ترويج معروف است که اين نيازمند تشکيلات است و الان هم در زمان جمهوري اسلامي مربوط به دستگاه‌هاي حکومتي است. مرحله قلبي براي همه واجب و ترک آن گناه و شريک در گناه شدن است.

مرحله زباني براي همه کساني واجب است که داراي بصيرت در دين باشند و عامل باشند مرحله سوم هم در زمان حاکميت اسلام برعهده ضابطين نيروي انتظامي و قوه قضائييه است. در مرحله زباني ذکر و نکته بسيار مهم است يکي اينکه شخص آمر به معروف بداند هر معروف واجب است ولي هر واجبي ممکن است معروف نباشد و چنانکه يک واجبي در جامعه معروف نشده باشد امر به آن يا با صرف انرژي زيادي همراه است و يا اساسا امري محال است. يعني اگر امري واجب باشد ولي معروف نباشد، امر به آن عقيده خيلي از مراجع مشکل و غير ممکن است.

شهيد مطهري آن را امري محال مي‌دانستند. وحضرت آيت الله حائري مي‌فرمايند اين مثل آن است که دريک سربالايي چيزي را بدون اينکه چرخي زير آن باشد ، به طرف بالا هل دهيد. پس اول بايد امر واجب معروف شود. نکته دوم اينکه مذهب خوارج تحت عنوان وظيفه امر به معروف و نهي از منکر شکل گرفت اما چون فاقد دو شرط اساسي بودند به بيراهه رفتند يکي بصيرت در دين ، ديگري بصيرت در عمل.شهيد مطهري در مورد بصيرت در دين مي‌فرمايند اگر بصيرت در دين نباشد زيان آن از سودش بيشتر است. اما بصيرت در عمل دو لازمه دارد كه عبارت است از احتمال تاثير و عدم ترتيب مفسده.

درتبيين اين مسئله داستان شيخ شوشتري قابل نقل است است که ايشان در زمان عزيمت به کربلا ، امير کاروان نماز نمي‌خواند ، مرحوم شيخ به او مي‌گويد تو که اين قدر براي کاروان زحمت مي‌کشي ، چرا نمازت را نمي‌خواني؟ او در جواب مي‌گويد باز کردن چکمه‌هايم و بيرون آوردن آن زمان زيادي مي‌برد و لذا زماني ندارم.مرحوم شوشتري به ايشان ميگويد تو نماز بخوان و با همين چکمه‌هابخوان. لذا از آن به بعد شروع به نماز خواندن مي‌کند. يعني امر به معروف تدريجي بايد باشد.حالا اگر برخورد سختي صورت مي‌گرفت ، ممکن بود خداوند را هم منکر شود. موارد گوناگوني شبيه به اين بوده که درجامعه شخص يک خطا داشته، چون آمر فکر تاثير امر را نکرده و بي‌گدار به آب زده؛ شخص اصل و اساس را هم منکر شده است. همين در مورد حجاب هم مصداق دارد.

مقام معظم رهبري درسفر به قم در جواب طلبه‌اي که از بدحجابي زني گله مند بود فرموده بودند آقاي فلاني همين خانمي که حالا يک اشتباهي هم دارد؛ الان عکس امام(ره) دردست دارد و اشک مي‌ريزد ، آيا مي‌توان گفت که او لامذهب است؟ اگر با او بد برخورد شود ، نتيجه عکس خواهد شد و موجب کدورت در جامعه خواهد شد.

مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران مورخ ۲۵/۹/۷۹ فرمود امر و نهي فقط زبان و گفتن است. البته يک مرحله قبل از زبان هم دارد که مرحله قلب است. و اگر آن مرحله باشد امر به معروف و زباني ، کامل خواهد شد. وقتي که شما براي کمک به نظام اسلامي مردم را به نيکي امر مي‌کنيد مثلا احسان به فقرا ، صدقه ، رازداري ، محبت ، همکاري ، کارهاي نيک ، تواضع ؛ حلم ، صبر و...

مي گوييد اين کارهاي را بکن هنگامي که دل شما نسبت به اين معروف بستگي و شيفتگي داشته باشد. اين امر شما صادقانه است. وقتي کسي را از منکرات نهي مي‌کنيد، مثلا ظلم کردن؛ تعرض کردن ، تجاوز به ديگران اموال عمومي را حيف و ميل کردن؛ دست درازي به نواميس مردم؛ غيبت نکردن ، دروغ گفتن؛ توطئه کردن، عليه نظام اسلامي کار کردن ، بادشمن اسلام همکاري کردن و... مي‌گوييد اين کارها را نکن؛ وقتي که در دل شما نسبت به اين کارها بغض وجود داشته باشد ، اين نهي يک نهي صادقانه است و خود شما هم طبق همين امر و نهي‌تان عمل مي‌کنيد. اگر خداي ناکرده دل با زبان همراه نباشد، آنگاه انسان مشمول اين جمله مي‌شود که لعن الله الامرين بالمعروف التارکين کسي که مردم را به نيکي امر مي کند اما خود او به آن عمل نمي‌کند. مردم را از بدي نهي مي‌کند، اما خود او همان بدي‌ را مرتکب مي‌شود. چنين شخصي مشمول لعنت خدا مي‌شود و سرنوشت بسيار خطرناکي خواهد داشت.

فوايد امر به معروف و نهي از منکر

اگرامر به معروف و نهي از منکر خوب انجام شود فوايدي دارد. اولين فايده‌اش اين است که نيکي وبدي همچنان نيکي و بدي بماند . در جامعه قديم که سنتي عمل مي‌شد ، شخص الواط وقتي خلاف مي‌کرد مي‌دانست مرتکب خلاف مي‌شود. اين خيلي خوب است انسان خودش هم بداند چه عملي خوب و چه عملي بد است. ما که حالا باسواد شده‌ايم بعضي اعمال خلاف را براي خودمان توجيه مي‌کنيم. مثلا از رشوه به عنوان هديه نام مي‌بريم. و ربا را به عنوان سود پول توجيه مي‌کنيم.

اولين فايده امر به معروف و نهي از منکراينکه مسئولين درانجام وظيفه خود راحت‌تر و کم‌هزينه‌تر عمل مي‌کنند يعني بار مسئوليت کمتر مي‌شود. در نتيجه عدم امر به معروف و نهي از منکر است که مسئولين آمار مي‌دهند ۸۰۰ هزار فقط پرونده‌هاي دعواهاي خياباني در محاکم تشکيل شده است.سومين فايده آن اين است که کارآمدترين و کادرسازترين شيوه‌هاي تعامل اجتماعي است يعني به شيوع خير و محدود کردن شر و بدي منجر مي‌شود.

حوزه‌ فردي

حوزه فردي در مسئله امر به معروف و نهي از منکر، نسبت به امر به معروف و کارهاي نيک هم هست براي جوان ، درس خواندن ؛ عبادت کردن ، اخلاق نيک ، همکاري اجتماعي ورزش صحيح و معقول رعايت آداب و عادات پسنديده در زندگي ، همه جزء اعمال خوب است.نهي از منکر هم فقط نهي از گناهان شخصي نيست.

حوزه خانواده

دربعضی ازخانواده ها حقوق زنان رعایت نمی شود. دربعضی ازخانواده ها حقوق جوانان رعایت نمی شود. بعضی ازخانواده ها به خصوص حقوق کودکان رعایت نمی شود. اینها را باید به آنان تذکر داد و از آنان خواست فقط به اینها نیست, سوء تربیت ها , بی اهتمامی ها، کمبود عواطف و از این قبیل چیزها ظلم به آنهاست. به شخص جوانی گفتم تو دوازده ساعت در کارخانه کار می کنی، و بعد ۵-۶ کبوتر خریده ای که بعد از کار به اینها می رسی. تو خانواده ات را ول کرده ای در صورتی که ایشان نیاز به عاطفه و محبت دارد. بی شک وقتی از تو بی عاطفگی ببینند با یک اس ام اس از كنترل تو خارج می شوند. تو که مرد یک خانواده شده ای خانواده هم به پایداری تو پایدار می ماند.

وقتی من پدر به بچه ام این چیزها را یاد نداده ام، الان یکی از موضوعاتی که در تربیت فرزندان رعایت نمی شود این است که بچه هایمان را برای سختی بار نمی آوریم .امیرالمومنین علیه السلام به امام حسن(ع) می فرماید پسرم تو نو رسی هستی که آرزوهای بسیار نایافتنی داری ، حواست جمع باشد که دراین دنیا به آرزوهایت نمی رسی ولی ما می خواهیم آب تو دل بچه هایمان تکان نخورد.

حوزه مسئولین

حوزه مسئولین، حوزه بسیار مهمی است حضرت آقا می فرماید یعنی شما باید ما را امر به معروف و نهی ازمنکر کنید مردم باید از مسئولان کار خوب را بخواهند. آن هم نه به صورت خواهش و تقاضا بلکه باید آنها بخواهند. امر یعنی دستور ونه خواهش. نهی از منکر در همه زمینه های مهم وجود دارد سوءاستفاده از منابع عمومی، رفیق بازی در مسائل عمومی کشور در باب واردات در باب شرکتها و در باب استفاده از منابع تولیدی و غیره . همین رعایت رفاقت ها از سوی برخی مسئولان یک وقت دو نفر تاجر و کاسبند و باهم همکاری و رفاقت می کنند. آن هم یک حکم دارد؛ یک وقت است که آن کسی که مسئول دولتی است و قدرت اجازه و امضا در دست اوست با یک نفر رابطه ویژه برقرار می کند این آن چیزی است که ممنوع و گناه و حرام است.و نهی از آن بر همه کسانی که این چیزها را فهمیده اند درخود آن اداره در خود آن بخش بر مافوق او به زیردست او واجب است. تا فضا برای کسی که اهل سوءاستفاده است تنگ شود.

یک وقت به یک نفر میلیارد تومان وام می دهند بدون هیچ چیزی ولی یکی یک میلیون وام می خواهد می گویند بودجه نداریم. آخر دوره دولت گذشته بانکها آمار دادند که چند میلیارد تومان وام دادایم بعد کاشف به عمل آمد که بسیاری از این وام ها به پرسنل خود بانکها پرداخت شده بود. رئیس بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده که اعتبار برای پرداخت وام ازدواج نداریم. در همین تاریخ وام پرسنل برای تهیه مسکن به ۱۲۰ میلیون تومان آن هم به صورت قرض الحسنه ارتقاء یافت.در حالی که پسرانی هستند که عدم دریافت ۵ میلیون تومان وام آنها را از ازدواج منصرف می کند.

شیوه های کاربردی در تذکرلسانی

اول : مهربانی و گذشت
اگر گناهکار احساس کندکه امر کننده از روی دلسوزی و شفقت به او تذکر می دهد دشواری های پذیرش را تحمل می کند.

دوم: اعطای شخصیت
در برخورد با یک نفر لغزشکار نباید از طریق توهین به شخصیت وی لطمه وارد ساخت.

سوم:جلب اعتماد
این شیوه از مسائلی است که نیاز به روانشناسی خاصی در تذکر دارد

چهارم: بازبان طرف صحبت کنیم
در تذکرلسانی نباید از اصطلاحات فلسفی و علمی صرف استفاده نماییم بلکه هر شخص را به فراخور سواد و فهمش متوجه گناه و خلافش بکنیم چرا که انبیا هم همین وظیفه را در برخورد با امتهای خود داشتند.

پنجم:در نظر گرفتن وضعیت روحی و روانی گناهکار
یکی از عوامل موفقیت امر و نهی ایجاد زمینه های روحی و روانی مناسب تاثیر است زمینه سازی به معنای ایجاد مقتضیات تاثیر و برطرف ساختن موانع موفقیت در امر و نهی است مثلا اگر شخص گناهکار در موردی نیازمند کمک است نیاز او را برطرف سازند و همزمان با این مساعدت او را مورد امر و نهی قرار دهند.

ششم: رعایت ادب در گفتار
انسان جدای از جمادات و حیوانات دیگر دارای شعور و درک می باشد به طوری که حالت گفتار انسان عصبانی بودن ، با تکبر گفتن ، با ادب گفتن ، شخصیت دادن به طرف مقابل

هفتم: محترم شمردن عقاید
افراد هرکس عقیده و راهی انتخاب کرده که برایش عزیز و زیباست اگر عقاید وی از طرف دیگران مورد توهین واقع شود او نیز واکنش نشان می دهد.

علی
۱۳۹۳-۰۵-۱۱ ۱۲:۱۲:۴۵
کارموقتی فایده نداره باید گشتها دائمی باشند، برای ثبت نام در گشت های موتوری چیزی تو سایت پیدا نکردم کجا باید ثبت نام کرد؟؟
lمحمدداداشی مهر
۱۳۹۳-۰۴-۲۷ ۲۱:۳۸:۵۱
بنده معتقدم این فریضه تا حد بسیار بالاتر از اینهاقابل بسط دادن و تفسیرکردن است و به این مختصرنبایدقناعت کردنظیرهمان فرمایشات گرانقدرامام خامنه ای که با زبان ساده فرمودند ولی معانی بسیاربلندی رادربطن خودداردوبه کل زندگی فردی و اجتماعی انسان مربوط میشود
مهدی
۱۳۹۳-۰۴-۲۷ ۲۰:۱۶:۴۶
آقا بسم الله رو بگید آغاز کنیم . بسم الله اش با شما بقیش را ما ادامه می دهیم .
رزمنده
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۱۲:۵۷:۱۸
امربه معروف و نهي ازمنكر خيلي خوبه اقا سالها قبل گفته بايد انجانم شود .
۱۳۹۳-۰۴-۱۸ ۰۸:۲۰:۴۰
امر به معروف و نهي از منكر مسوولين را چه كسي انجام ميدهد؟ازلحاظ پوشش نيز مسوولين بايد از اطرافيان و نزديكان(برادر،خواهر،برادر زاده ها و...) خود شروع كنند...
منتظر
۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۳:۲۰:۴۹
خیلی خوبه
واقعا خیلی بد شده خانمها در خودرو روسری ندارن خیابان لباس مانتو باز بدون دکمه شلوار کوتاه ساپورت تلویزیون که نشان داد شو لباس بود پرچم ایران بدون نام اله بود بازیگر شریفی نیا که رفتن تبلیغ دین کنند آنجا
۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۰۴:۳۲:۵۳
سلام
فقط کار رو به جایی نرسونید که دوباره دهه 60 تکرار بشه و امر به معروف رو تعطیل کنن
ایرانی
۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۱۲:۱۴:۲۸
ما هم منتظر گشت های موتوری امربه معروف و نهی از منکر هستیم! اوضاع جامعه افتضاح شده! تورو خدا یه فکری کنیم مسئولین اگر تمایل به بهبود اوضاع داشتند تا به حال وضع بی فرهنگی و... کشور را درست میکردند!!!
بنده خدا
۱۳۹۳-۰۴-۱۲ ۱۶:۴۷:۱۰
ماکه ارزو داریم و در این روزهای عزیز از خدا میخواهیم که گشت های موتوری حزب الله راه بیفتد و این بی حجابی های افراطی و شدید که خانمانسوز شده و خانواده ها را بیچاره کرده تحت تاثیر گشت های موتوری امربه معروف و نهی از منکر کمرنگ شود و لااقل بترسند از این سرو وضعی که درست میکنند و همه جوانها را دارن بدبخت میکنند! به خدا نباید در کشوری که ادعای اسلامی بودن و شیعه بودن داره اینقدر ناهنجاریها بی حجابی ها بی بندوباریهای زن و مرد و بی عفتی و بی غیرتی تا این حد اوج بگیره! مطمئن باشید مردم مومن و تقواپیشه منتظر گشتهای موتوری امربه معروف و نهی از منکر هستند و لحظه شماری میکنند!