داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91122
۴ نظر
بمب هدايت شونده ليزري 500 پوندي بر سر «داعش»
درباره آخرين تحولات ميداني نبرد در عراق
تغيير سازمان هرج و مرج به ضرر آمريكا- اسرائيل
يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۶
 
داعش يك گروه «جهش يافته» و تيغي دودم است كه هر لحظه احتمال دارد بازي كنندگان با آن را دچار چالش كند. منابع مالي خدادادي و ايدئولوژي ، 2 ابزاري است كه شرايط ايجاد چنين تغييري را فراهم مي‌كند و با آغاز تهاجم اين گروه به داعش و برهم خوردن قواعد بازي نشانه‌هاي آن نمايان شده است...
دستور رئيس‌جمهور

پایگاه خبری انصارحزب الله - ۱۶مرداد (۷ آگوست) رئيس‌جمهوري ايالات متحده آمريكا دستور آغاز عمليات هوايي بر روي مواضع داعش در شمال عراق را صادر كرد. بلافاصله پس از اين دستور در اولين ماموريت يك فروند هواپيماي «اي.سي-۱۷ گلوب مستر۳» همراه با ۲ فروند «سي- ۱۳۰هركولس» كه توسط جنگنده بمب‌افكن‌هاي «اف - ۱۸» نيروي هوايي آمريكا اسكورت مي‌شدند به منطقه عملياتي اعزام گشتند. «باراک اوباما»، در اين رابطه گفت: «امروز آمريکا براي کمک مي‌آيد.» و افزود: «ما با احتياط و مسؤلانه اقدام مي‌کنيم تا از يک نسل‌کشي احتمالي جلوگيري کنيم، حملات هوايي براي کمک به نيروها در عراق است که سعي مي‌کنند محاصره کساني که در کوه سنجار گرفتار شده‌اند را بشکنند.»

۵۰۰ پوند بمب هدايت شونده ليزري بر سر داعش

همزمان «جان کري»، وزير امورخارجه آمريکا نيز در مورد حملات هوايي آمريکا گفت: «اقدامات هدفمند و خشونت‌بار گروه «دولت اسلامي» همگي علائم هشدارگونه نسل‌کشي هستند. براي همه کساني که نياز به هشدار دارند، اين هشدار همين است، داعش از جانب سني‌ها نمي‌جنگند، داعش براي يک عراق قوي‌تر نمي‌جنگند، داعش براي تقسيم عراق و ويراني عراق مي‌جنگد. داعش هيچ چيزي به کسي جز هرج و مرج، پوچ‌گرايي و قتل بي‌رحمانه وعده نمي‌دهد.»

۱۷ مرداد (۸ آگوست) هواپيماهاي «اف- ۱۸» راس ساعت ۶:۴۵ صبح به وقت محلي به دستور ژنرال «لويد آستين» فرمانده مركزي ايالات متحده، بمب هدايت شونده ليزري ۵۰۰ پوندي بر روي توپخانه داعش فروريخته‌اند كه گويا پس از پيش‌روي سريع در نزديكي اربيل پايتخت اقليم كردستان مستقر شده بودند. اين بمباران پس از آن رخ داد كه پيشمرگه‌هاي درگير درخط مقدم اطلاع دادند كه داعش تا فاصله ۴۰ كيلومتري اربيل ، آنها را عقب رانده‌اند.که البته تا لحظه تنظیم این گزارش به صورت روزانه و در چندین نوبت ادامه داشته و همچنین منحصر به اربیل نیز نبوده است.

پيشروي داعش در اقليم كردستان

در واقع اين هزيمت از۱۱ مرداد ماه آغاز شد كه نيروهاي داعش پس از ۲۴ ساعت درگيري با نيروهاي کرد و شکست دادن آنها، کنترل بزرگترين سد عراق، يک حوزه نفتي و سه شهر ديگر را به مناطق تحت تصرف خود افزودند. كه تعداد ميادين نفتي تحت سيطره داعش را به ۵ حوزه افزايش داد.

البته تلويزيون دولتي عراق گزارش داد داعش با عقب‌نشيني نيروهاي کرد و بدون هيچ درگيري، کنترل سد موصل را به عهده گرفته است. شهر سِنجار در نزديکي کردستان عراق و مرز سوريه که در کنترل نيروهاي پيشمرگه کرد قرار داشت يكي از متصرفات داعش در اين حمله برق آسا بود كه به گفته سازمان ملل متحد، باعث گريختن ۲۰۰ هزار نفر از اين شهر شده‌است؛ زيرا در اين شهر اقليتي زندگي مي‌کنند که مذهب آنها «ايزدي» است كه ريشه در دين زرتشتي دارد و داعش از آنها به عنوان «شيطان‌پرست» ياد مي‌کند.

اما پيش‌روي داعش در اقليم كردستان به اين متصرفات منحصر نماند و روز۱۵مرداد ماه در يك حمله غافلگيرانه شبانه دست کم سه شهر، از جمله شهر «تل کيف» را تصرف کردند که تعداد زيادي از مسيحيان در آن زندگي مي‌کنند. همان روز «ويان دخيل» نماينده جامعه ايزدي‌هاي عراق خطاب به قانونگذاران عراقي گفت دست کم۳۰ هزار خانواده به دليل وخامت اوضاع بدون آب و غذا در کوه سنجر گرفتار شده‌اند.

گزينه‌هاي آمريكا

بدين ترتيب بود كه موجوديت اقليم كردستان كه تا كمتر از يك ماه قبل در هماهنگي كامل با داعش در سوداي برگزاري همه پرسي براي استقلال بود در پي چرخش موضع داعش، به خطر افتاد و از جامعه بين‌المللي درخواست كمك كرد. «فلاح مصطفي»، يک مقام ارشد اقليم در اين رابطه گفت: «وقت آن است جامعه بين‌المللي فوراً پاي پيش بگذارد و حمايت انساني و کمک نظامي، بويژه پشتيباني هوايي براي دولت منطقه‌اي کردستان عراق فراهم آورد. بنابراين ايالات متحده آمريکا بررسي مجموعه‌اي از گزينه‌ها را از روز ۱۵ مرداد ماه آغاز كرد. «ماري هارف» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در اين رابطه گفت: «ايالات متحده با توجه به وضعيت بسيار وخيم موجود در منطقه، مجموعه‌اي از گزينه‌ها و کارهايي که مي‌تواند انجام دهد را فعالانه بررسي مي‌کند.»

اما آيا آمريكا به واقع به دليل آنچه اوباما «خطر نسل‌كشي» ناميده و در راستاي يك «مداخله بشر دوستانه محدود» مشغول بمباران مواضع داعش است؟! يا آنكه ايالات متحده براي بازگرداندن يك «هرج و مرج سازنده» به مدار اصلي وارد عمليات شده است؟!

اقليم كردستان و ماده ۱۴۰ قانون اساسي

براي پاسخ به اين سوالات بايد به مرور اطلاعاتي در گذشته بپردازيم تا دريابيم آنچه امروز درجريان است داراي چه ابعادي است. به ياد داريم كه «شيمون پرز» رئيس‌جمهوري اسرائيل روز۴ تيرماه (۲۵ ژوئن)، در ديدار با باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا در کاخ سفيد گفته بود: «کردها کشور خود را بالفعل برپا کرده‌اند و اين کشور دموکرات است. يکي از نشانه‌هاي دموکراسي آن است که به زن‌ها حقوق مساوي داده مي‌شود. ترکيه با استقلال کردستان موافقت خواهد کرد؛ چرا که به آن‌ها در خريد نفت کمک خواهد کرد.»

همچنين به خاطر داريم كه روز پنجم تير ماه (۲۶ ژوئن)، يعني دقيقا ۲ هفته پس از سقوط يك شبه ۳ استان عراق توسط داعش در شب ۲۱ خردادماه، (۱۱ژوئن) مسعود بارزاني رئيس اقليم کردستان عراق در کنفرانس خبري مشترک با «ويليام هيگ» وزير خارجه انگليس در اربيل گفته بود: «ماده ۱۴۰ قانون اساسي* پس از ورود نيروهاي پيشمرگه به مناطق مورد اختلاف و خروج نظاميان ارتش از اين شهرها عملاً اجراء شده و پايان يافته است. ورود نيروهاي پيشمرگه به کرکوک به معناي اجراي ماده ۱۴۰ قانون اساسي و پايان قضيه اين ماده است. نيروهاي پيشمرگه طبق ماده ۱۴۰ ( همه پرسي براي استقلال كردستان از عراق ) پس از خروج نيروهاي ارتش عراق از مناطق مورد منازعه و تسلط داعش بر اين مناطق وارد آن شدند.»

حمايت تمام عيار اسرائيل از استقلال اقليم كردستان

همان روز «جان کري» با اويگدور ليبرمن وزير امور خارجه اسرائيل، به بحث در اين رابطه پرداخت و سخنگوي ليبرمن به نقل از او گفت: «عراق روبروي چشمانمان در حال تجزيه است و روشن خواهد شد که تشکيل دولت مستقل کرد، مساله‌اي حتمي است.»

البته روز۱۰تير(۳۰ ژوئن) نتانياهو نخست‌وزير اسرائيل نيز، حمايت خود از برپايي دولت مستقل کُرد را اعلام کرد. وي که در انستيتوي مطالعاتي «اي.ان.اس.اس» در دانشگاه تل‌آويو سخنراني مي‌کرد، گفت، در عراق و ديگر مناطق خاورميانه که تحت تاثير تنش‌ها ميان شيعيان و سني‌ها هستند، شاهد فروپاشي هستيم. بايد از آرزوهاي کردها براي استقلال حمايت کنيم، کُردها مردم مبارزي هستند که پايبندي سياسي و اعتدال سياسي خود را نشان داده‌اند و مستحق استقلال سياسي هستند.»

همان روز «مسعود بارزاني»، رئيس دولت خودگردان اقليم کردستان عراق نيز، در مصاحبه با «بي.‌بي.‌سي» اعلام كرد: «آنچه که اخيرا روي داده نشان دهنده حق کردستان براي استقلال است و از اين به بعد، ما کتمان نخواهيم کرد که هدف ما اين است. عراق عملا تجزيه شده و آيا قرار است ما هم در اين وضعيت فاجعه باري که کشور گرفتار آن است باقي بمانيم؟ حالا من و مردم هستيم که درباره استقلال تصميم مي‌گيريم. ما ظرف چند ماه آينده، در اين مورد همه‌پرسي برگزار خواهيم کرد.»

آغاز علني صدور نفت در بحبوحه بحران داعش

۳۰ ژانويه۲۰۱۴ برخي منابع تاکيد کرده بودند که سه نفت‌کش با گنجايش ۲/۵ ميليون بشکه، براي انتقال نفت کردستان از بندر جيهان تركيه اختصاص يافته است. «شاکر الدراجي» نماينده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق نيز روز ۱۸ فروردين سال جاري (۷ آوريل) طي مصاحبه با «سومريه نيوز» در اين رابطه گفته بود: «مسئولان منطقه کردستان، نفت عراق را با لوله‌هاي نفتي و تانکر قاچاق مي‌کنند و از آنجايي که اين نفت دزدي است، با قيمتي بسيار پايين‌تر از قيمت جهاني و نه توافق سازمان اوپک آن را به فروش مي‌رسانند.»

اما اين مسئله مدت زيادي به شكل مخفي به روال خود ادامه نداد چنانچه روز دوم خرداد ماه ۹۳ (۲۳ مي‌۲۰۱۴) – ۱۹ روز پيش از سقوط ۳ استان عراق - «تانر يلديز» وزير انرژي ترکيه در مقابل خبرنگاران گفت: «محموله‌هاي نفت كردستان عراق از ديروز (پنج شنبه) از بندر «جيهان» بارگذاري شده است.» در حالي كه از سوي ديگر «عاصم جهاد» سخنگوي وزارت نفت عراق از طريق خبرگزاري فرانسه اعلام کرده بود: «وزارت نفت عراق، همه طرف‌هايي را که در اين مساله نفتي دخيل هستند، از دخالت در اين مساله برحذر داشت؛ زيرا اين محموله‌هاي نفتي، قاچاق محسوب مي‌شوند.»

اما روز۳۰ خرداد (۲۰ژوئن) نفت‌کشي به نام «اس.سي.اف.التاي» محموله‌اي از نفت منطقه کردستان عراق را در بندر عسقلان به اسرائيل تحويل داد. اين محموله نفت ابتدا توسط کشتي ديگري از بندر «جيهان» بارگيري شده بود و پس از آن به سوي مالت حرکت کرد و در آنجا محموله خود را به کشتي «اس.سي.اف.التاي» انتقال داد و بدين ترتيب اسرائيل چهارمين محموله نفت خود از کردستان عراق را در سال۲۰۱۴ دريافت كرد.

هماهنگي قبلي بين كردها و داعش

بنابراين تجزيه عراق و سوريه يك طرح حساب شده براي ايجاد الگوي يك منازع پايدار بر اساس درگيري‌هاي دائم قومي در منطقه بود كه در عين حال ارتباط اعضاي مقاومت را نيز از هم جدا مي‌كرد. البته هر يك از اين بخش‌هاي تجزيه شده كه تحت سيطره داعش و اقليم كردستان قرار داشتند نيز به طور هوشمندانه‌اي بر روي ذخاير نفت و گاز مستقر بودند كه دولتهاي جديد را از استقلال كامل مالي برخودار مي‌ساخت.

تفكيك مرزهاي سياسي جديد موضوعي بود كه به نظر مي‌رسيد بايد ظاهرا برسر اجراي هماهنگي كاملي بين طراحان و مجريان برقرار باشد چنانچه سردار نقدي فرمانده كل بسيج مستضعفين در اين رابطه معتقد بود سرويس اطلاعاتي آمريكا با اکراد تماس گرفته تا در اين معرکه عقب‌نشيني کنند.

شاهد اين ادعا توافق نمايندگان داعش با نمايندگان اقليم كردستان برسر عدم تعرض متقابل نيروهاي کُرد پيشمرگه و عناصر داعش در همه مناطقِ تحت امر دولت محلي کردستان عراق و داعش بود كه بر اساس آن احزاب کُرد اجازه مي‌يافتند، در شهرهاي موصل و تکريت، دفاتر خود را بازگشايي کنند و در مقابل عناصر داعش نيز اجازه داشتند تا از جادۀ ميان موصل در استان دهوک به سمت ترکيه استفاده کنند. چنانچه در همين راستا دفتر اتحاديه ميهني کردستان در نينوا، كه تخليه و تعطيل شده بود مجددا بازگشايي گرديد.


رنگ سیاه: مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه
رنگ قرمز: نقاط درگیری با داعش در عراق و سوریه
رنگ قهوه‌ای: کریدور حمایت لجستیک از داعش در عراق و سوریه

اين هماهنگي بين مجريان و طراحان تا آن اندازه بالاست كه برخي منابع خبري مي‌گويند سيستم ارتباط الكترونيك داعش به حدي پيشرفته است كه نه سوريه و نه حتي جمهوري اسلامي ايران و روسيه قادر نبوده‌اند با استفاده از جنگ الكترونيك در آن اختلال ايجاد كنند، اين درحالي است كه در مقابل داعش قادر بوده سيستم ارتباط بي‌سيم و الكترونيك ارتش عراق را مختل سازد.

دگرگوني الگو در كمتر از ۴۵ روز

اما دقيقا زماني كه به نظرمي رسيد وقايع جاري در منطقه به سمت تعبير معوق سخنان «كاندوليزا رايس»، وزير وقت خارجه آمريكا پيش مي‌رود تا به اين سخن سرلشکر صفوي که «گسترش نفوذ ايران تا مديترانه و مرز دفاعي ما در جنوب لبنان است» شکل وارونه‌اي بدهد، همه چيز دگرگون شد و در كمتر از۴۵ روز نظم دروني الگوي عملياتي كه تابع نظريه «هرج و مرج سازنده» بود به شكل كنوني دگرگون و خدشه‌دار شد. حالا داعش بر سد موصل بر رود دجله كه پيش از اين «صدام حسين» ناميده مي‌شد تسلط دارد كه چهارمين سد بزرگ خاورميانه است و همگان از يك سو از اين خطر بزرگ در هراسند كه با انهدام اين سد توسط داعش يك فاجعه بزرگ رخ دهد و يا آنكه با ادامه حملات برق‌آسا اربيل و يا حتي بغداد كه محل حضور مستشاران آمريكايي است به تصرف نيروهاي داعش درآيد.

ادعاي پيشين

درحالي نظم و سازمان «هرج و مرج سازنده» موجود و قواعد بازي از سوي داعش درحال به هم ريختن است كه پيش از اين یالثارات در گزارشي تحت عنوان «آيا داعش، تل‌آويو را در عيد فطر هدف قرارخواهد داد؟» به ذكر اين نكته مهم پرداخته بوديم كه بايد اين تحليل كليشه‌اي كه القاعده ، شاخه‌هاي آن و اصولا شبكه جهاني جهاد بدون اجازه آمريكا آب نمي‌خورند را كنار گذاشت تا بتوانيم به اين نتيجه اميدوار باشيم كه دير يا زود آتش بحران، دامن اسرائيل و عربستان را نيز خواهد گرفت.

ادعاي يالثارات درآن گزارش متكي به مانيفست تمامي سران القاعده از بن لادن گرفته تا «ايمن الظواهري» و «الزرقاوي» بود كه با احتساب اقتدارگريزي و استقلال مالي كامل داعش و نيز ايدئولوژي جذاب و فراملي‌گرايانه ابوبكرالبغداي و با عطف به نگرش كلي جريان جهاني جهاد به مسئله فلسطين انتظار احاطه تسري زودرس بحران وخارج شدن آن از نظم را دور از واقع نمي‌دانست.

بغدادي ولد يهودي‌زاده آمريكا – اسرائيل- بريتانيا!

اين درحالي است كه در تمام اين مدت رسانه‌هاي خبري و تحليل‌گران متصل به آن با استناد به اخبار منتشر شده از «ادوارد اسنودن» کارمند سابق سازمان امنيت ملي آمريکا و اطلاعات غير مستند سايت آمريکايي «وترنز تودي»* يك صدا به مخطبان مي‌گفتند که «ابوبکر البغدادي» جاسوس بلافصل «موساد» ، «سيا» و «ام.آي.۶» است و بر همين اساس هرگز منافع آمريكا و اسرائيل را به خطر نخواهد انداخت.

در اين ميان حتي «وترنز تودي» ادعا كرده بود كه نام اصلي «ابوبکر البغدادي»، «سايمون اليوت» يا «اليوت شيمون» بوده و وي در واقع يک يهودي‌الاصل به شمار مي‌آيد که براي رهبري داعش تحت آموزش قرار گرفته و هدف از ايجاد تشکيلات داعش نيز گسترش سيطره اسرائيل بر منطقه خاورميانه بوده است. ادعاي طرح شده در حالي به شكل پر شدتي مورد استناد قرار مي‌گرفت كه گويا همين استناد كنندگان فراموش كرده‌اند چندي پيش به اطلاعات منتشر شده از سوي وزارت خارجه عراق به برنامه «صناعه الموت» شبكه العربيه استناد مي‌كردند كه براساس آن نام اصلي «البغدادي» را معرفي كرده و مدعي بود كه وي امام جماعت يكي از مساجد بغداد بوده و در دانشگاه اسلامي اين شهر تحصيل كرده است. همين رسانه‌ها چندي بعد به خاطرات يك افسر آمريكايي كه قبلا درعراق خدمت مي‌كرده استناد كردند كه بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوي وي بغدادي اهل دياله و در زندان «بوكا» در «ام القصر» زنداني بوده است و در زمان آزادي به اين افسر مي‌گويد: «شما را در نيويورك ملاقات مي‌كنم.»

شيب افشاگري آمريكايي عليه داعش تا آنجا تند شد كه «هيلاري کلينتون»، وزير خارجه سابق آمريکا در کتاب خاطرات خود که اخيرا در آمريکا چاپ و روز ۱۴ مردادماه (۵ آگوست) رونمايي شد، طي اظهاراتي عجيب نوشته است: «من به ۱۱۲ کشور جهان سفر کرده بودم و با برخي از دوستان اين توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسيس داعش، اين گروه به رسميت شناخته شود، اما ناگهان همه چيز فروپاشيد. ( منظور سرنگوني مرسي است) توافق شده بود تا داعش، در روز ۵/۷/۲۰۱۳ اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسيس آن بوديم تا ما و اروپا، هر چه سريعتر آن را به رسميت بشناسيم.

همه چيز در مقابل ما بدون هشدار قبلي فرو ريخت. اقدام هولناکي رخ داد. ما به توسل به زور فکر کرديم اما ارتش مصر، سوريه‌ يا ليبي نيست؛ ارتش مصر بسيار قدرتمند است و مردم مصر هيچگاه ارتش خود را تنها نمي‌گذارند. زماني که ما با ناوهاي آمريکايي به سمت اسکندريه رفتيم از سوي گروهي از زيردريايي‌هاي بسيار جديد با نام «گرگ‌هاي دريا» زير نظر گرفته شديم، اين زيردريايي‌ها به جديدترين سلاح‌ها و تجهيزات رهگيري مجهز بودند. زماني که تلاش کرديم به درياي سرخ نزديک شويم با جنگنده‌هاي قديمي ميگ ۲۱ روسيه غافلگيرشديم، اما مسئله عجيب‌تر اين بود که رادارها نتوانستند بفهمند اين جنگنده‌ها از کجا آمدند و به کجا رفتند.

ما ترجيح داديم برگرديم. حمايت و پشتيباني مردم مصر از ارتش بيشتر شده بود. چين و روسيه نيز مخالفت خود را با اين اوضاع اعلام کردند و ناوها بازگردانده شدند؛ هنوز هم نمي‌دانيم که چگونه با مصر و ارتشش تعامل و برخورد داشته باشيم. اگر عليه مصر متوسل به قدرت مي‌شديم، شکست مي‌خورديم و اگر مصر را رها مي‌کرديم چيز مهمي را از دست مي‌داديم. مصر قلب جهان عرب و جهان اسلام است و ما تلاش داشتيم تا از طريق اخوان المسلمين و از طريق داعش اين کشور را تحت کنترل در آورده و آن را تقسيم کنيم و پس از آن به کشورهاي حوزه خليج فارس برويم.»

اعترافات‌گرانسنگ آمريكايي يا دروغ‌هاي شاخ‌دار؟!

نوشتار كلينتون درحالي با ساده‌ترين آموزه‌هاي ژئوپلتيك و وقايع موجود در تضاد است كه حالا بايد از كساني كه به طور پيوسته روي موج خبري منتشر شده از منابع آمريكايي سوار شدند و اطلاعات مخدوش ارائه شده از سوي آنان را اعترافاتي گرانسنگ قلمداد كردند پرسيد كه چه پاسخي براي چرايي بر هم زده شدن سازمان آشوب توسط داعش در پي حمله به حريم اقليم كردستان و در مقابل حمله آمريكا به اين گروه دارند؟

ساده‌ترين استدلال براي رمز گشايي از دروغ‌هاي شاخ‌دار كلينتون در تاريخ اعلام شده از سوي وي براي اعلام موجوديت داعش است. درحالي وزيرخارجه سابق آمريكا در كتابش مدعي است قرار بوده داعش در ۵ جولاي ۲۰۱۳ (۱۴ تيرماه۱۳۹۲) اعلام موجوديت كند كه اين گروه ۴ ماه قبل از اين تاريخ يعني ۱۰ آوريل۲۰۱۳ (۲۱ فروردين۱۳۹۲) در محدوده جغرافيايي كنوني اعلام موجوديت كرده بود. همچنين كلينتون بايد توضيح دهد كه چطور زيردريايي‌هاي پيشرفته يا ميگ‌هاي ارتش مصر قرار بوده به ناوهاي آمريكايي حمله كنند در حالي كه «السيسي» همزمان فرماندهي ارتش و رهبري انقلاب دوم مصر را برعهده داشته است؟! ژنرالي كه بلافاصله پس از انتساب از سوي «محمد مرسي» توسط وزارت دفاع آمريكا، كاخ سفيد و وزارت خارجه ايالات متحده ، مورد تأييد علني قرار گرفت و از انتساب او حمايت شد!

ساده‌انديشان بايد زماني بيشتر در «اطلاعات فريب» ارائه شده از سوي منابع آمريكايي شك كنند كه تنها يك مرور تاريخي جزئي منشاء ظهور داعش و اختلافات عقيدتي عميق اين گروه با ساير شاخه‌هاي القاعده را نمايان خواهد ساخت.

جمع‌بندي

- قصد يالثارات از تنظيم اين گزارش تماميت‌انگاري در اين چارچوب كه داعش هيچ ارتباطي با سرويس‌هاي جاسوسي ندارد ، نيست چنانكه بايد گفت ، برعكس شواهد فراواني از شيوه عمليات ، انعطاف‌پذيري در ميدان نبرد و انتخاب هوشمندانه زمين و تاكتيك‌ها وجود دارد كه حكايت از وجوب ارتباط وثيق با دستگاه‌هاي جاسوسي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي براي اجراست. چه آنكه در گزارش‌هاي مفصل ۲ سال گذشته در اين هفته‌نامه و نيز با اشاره موجز در همين گزارش ، شرح داده شد كه بحران كنوني براساس نظريه «هرج و مرج سازنده» در مسيري هدايت مي‌شود كه مقصد آن تهديد جدي منافع جمهوري اسلامي ايران باشد.

- آنچه ذكر شد منافي خطر داعش براي منافع ميهني جمهوري اسلامي ايران و محور مقاومت نيست بلكه برعكس حكايت از وجود يك خطر بالفعل و پيش‌رونده دارد كه مهار آن نيازمند هوشياري است چنانكه بي‌توجهي به شواهد بديهي در عراق به سقوط يك شبه ۳ استان اين كشور و گسترش بحران تا پشت مرزهاي جمهوري اسلامي ايران انجاميد.
- پيش از اين ادعا كرده بوديم كه داعش يك گروه «جهش يافته» و تيغي دودم است كه هر لحظه احتمال دارد بازي كنندگان با آن را دچار چالش كند. منابع مالي خدادادي و ايدئولوژي ، ۲ ابزاري است كه شرايط ايجاد چنين تغييري را فراهم مي‌كند و با آغاز تهاجم اين گروه به داعش و برهم خوردن قواعد بازي نشانه‌هاي آن نمايان شده است.

- در حالي به نظر مي‌رسد داعش طي يك ماه گذشته مشغول تكميل نقاط خلاء كمربند محاصره بغداد بوده است كه براساس گزارش‌هاي روزانه موسسه مطالعات جنگ ، در همين محدوده زماني (از ۱ جولاي – به استثناء ۲۳ و ۲۴ جولاي) هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي مشغول گشت‌زني در آسمان بغداد هستند كه تلاقي اين رويداد با افزايش شدت درگيري‌ها و حملات بمب‌گذاري در طول اين مدت و افزايش دقت اين حملات ، كاملا معني دار است. چنانچه مي‌توان اين اطلاعات را چنين تحليل كرد كه داعش همزمان از اطلاعات ارسالي اين پهپادها براي افزايش فشار بر پايتخت استفاده كرده و از ديگر سو از اين اطلاعات در راستاي دست‌يابي به منافعي خلاف آنچه مورد انتظار آمريكا و اسرائيل بوده است بهره‌برداري كرده است.

- رُدُّوا اَلْحَجَرَ مِنْ حَيْثُ جَاءَ فَإِنَّ اَلشَّرَّ لاَ يَدْفَعُهُ إِلاَّ اَلشَّرُّ – اين حديث از اميرالمومنين علي عليه‌السلام چراغ راهي در راه مواجهه با پديده افسارگسيخته داعش است كه بايد براساس آن از عمليات پدافندي دست برداشت و به فاز حملات آفندي با هدف بازگرداندن شر به محل توليد آن ورود پيدا كرد ، تا در ادامه خارج شدن داعش از مدار بتوانيم اين گروه را به شكل ارادي به مدار مقابله تام با منافع آمريكا – اسرائيل و عربستان وارد كنيم و سازندگان اين هرج و مرج سازنده را به اين نتيجه برسانيم كه هزينه وجود اين گروه بيش از نفع آن است.

- هرچند طرح اوليه استقرار داعش در اراضي فعلي ، هوشمندانه براي ايجاد تعارض پايدار و استقرار كمربند حائل ميان مقاومت و مرزهاي سرزمين هاي اشغالي ارائه شده بود اما دودم بودن اين تيغ ، پس از وقايع اردن به شكل فزاينده اي براي بازي كنندگان با اين ابزار خطرناك به نمايش درآمد چنانچه خروج هواداران داعش در شهر «معان» اردن – در ۱۰۴ كيلومتري بندر ايلات – واقع در سرزمين هاي اشغالي و-۶۰ كيلومتري خط منصف اسرائيل واقع- است ، يكي از نشانه هاي ادعايي ماست كه اين رژيم را نيز به تكاپو انداخت تا جايي كه بنیامین نتان یاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، این هفته هشدار داد که «اسلام افراطی» تا آستانه دراسرائیل رسیده است.

اين درحالي بود که حتي با وجود بعد فاصله بحران «معان» از مرزهاي عربستان ، پادشاه سعودي براي مقابله با تروريسم فرمان ملوكانه صادر كرد و مقامات اطلاعاتي خود را براي كمك به اردن در جلوگيري از تسري آشوب به ساير شهرهاي اين كشور به خصوص «زركا» و «اربد» كه تعداد زيادي از شاخه هاي القاعده درآن حضور دارند را اعلام نمود نيروهاي اردني نيز مدتهاست در ۳ محور در مرزهاي عراق ، سوريه و اطراف پايتخت براي دفع حمله احتمالي نيروهاي داعش آرايش گرفته اند.همچنين «دنيس مك كين» فرمانده نيروهاي مشترك آمريكا – اردن به۱۲۰۰۰ نيروي خود و اسكادران جنگنده هاي اف-۱۶ آماده باش داده است. وي با «بني گانتز» فرمانده طرح «عمليات عميق» در اسرائيل نيزكه براي واكنش به حمله احتمالي ايران و حزب الله تاسيس شده هماهنگ شده تا درصورت لزوم نيروهاي تحت امرش را براي مهار حمله احتمالي داعش به كار گيرد.

- البته پيش از اين نيز نمونه هايي از ضرب شست مقاومت براي برهم زدن نظم هرج و مرج سازنده موجود برعليه سازندگان آن براي ذكر كردن وجود دارد چنانچه روز دوم تير ماه ارتش عراق مرز «طريبيل» (اردني ها به آن «كرامه» مي گويند) با اردن را ترك كرد وحفظ امنيت آن را به عشاير سپرد ، اما به دنبال خالي شدن ميدان نيروهاي داعش موفق به تسخير «رطبه» در۱۱۲كيلومتري مرز اردن و عربستان شدند و همان روز «محمد المومني» سخنگوي دولت اردن اعلام كرد كه شرايط مرزي با عراق غير طبيعي گزارش مي شود.

به دنبال اين اعلام خطر آمد و شد داعش به اردن از اين بخش مرزي افزايش يافت و نيروي هوايي اردن را مجبور به گشت زني در۵۰۰ كيلومتر مرز بياباني خود با عراق و حملات متصل هوائي به اين گروه نمود. همچنين در پی جمع آوري اطلاعات توسط هواپیماهای شناسایی عربستان درحدود مرزي اين كشور نشان مي داد كه نيروهاي داعش از محدوده بياباني هم مرز با عراق (عرعر) موفق به نفوذ در خاك سعودي شده اند كه به موازات آن «عبد الله بن عبد العزيزبن مساعد» اميرمنطقة شمالي عربستان سعودي ، دستور استقرار گردان ۳۵ پياده نظام سبك در دو محور «رفحاء» و«عرعر» را صادر نمود.

جاد علوم پزشکی بوشهر
۱۳۹۳-۰۵-۲۷ ۲۲:۵۲:۵۸
چطور میشه اطلاعات بیشتر و دقیقتری از روند تحولات منطقه با محوریت داعش بدست آورد؟با توجه به اینکه اکثر تحلیل ها جهت دار و اخبارگونه منتشر می شوند نه تحلیل گونه.فضای دانشگاه به شدت محتاج چنین تحلیل هایی است. کمک کنید تا شرمنده امام زمان نشویم
۱۳۹۳-۰۵-۲۷ ۱۸:۵۲:۰۰
با قطعنامه شورای امنیت به سوریه حمله میکنند
خزانه های مالی امریکا با خرید کشور های عربی پر پول می شود، نظام سوریه ساقط و یا آنچنان ضعیف می شود که آماده امتیازدهی است، معادله عراق به نفع دوستان آمریکا متمایل خواهد شد و کاخ سفید یک پیروزی و یک صید بزرگ را به دست خواهد آورد.
ناشناس
۱۳۹۳-۰۵-۲۶ ۱۷:۱۹:۴۳
بله برادر جان چاه كن خودش در چاه مي افتد ... كسانيكه اين گروها را درست كردن براي هرج و مرج در سوريه و عراق انشاء الله دود اينها به چشم خودشان ميرود ... البته شايد در ابتداء داعش نقشه و اوامر اربابان خودش را اطاعت ميكرد اما پر واضح است وقتي تمام امكانات و تجهيزات و تكنولوژي و اطلاعات را گرفت و بر مناطقي سيطره پيدا كرد و براي خودش درامد ايجاد كرد و قدرتمند شد حتما" سران داعش باورشون ميشه كه چرا ديگر به حرف اربابانشان گوش كنند ديگر براي خودشان كسي شده اند و مطمئنا" براي كسانيكه اينها را درست كرده اند حتما" شاخ ميشوند اما بنظر امريكائيها و اسرائيليها و عربستانيها دير متوجه شده اند و در اينده اي نزديك بايد منتظر عملياتهاي داعش در اين كشورها و منافعشان بود
رحیم
۱۳۹۳-۰۵-۲۶ ۱۵:۳۵:۲۳
عالی بود. خدا نسل پشه ها, تکفیری ها و اسرائیلی هارو از روی زمین بکنه که هیچ دلیلی برای وجود آنها نیست جز خونخواری و انسان کشی.